Translate

Sunday, January 12, 2014

Golden Globes 2014: And the winners are.



DRAMA
Winner: 12 Years a Slave
Nominees: 12 Years a Slave; Captain Phillips; Gravity; Philomena; Rush
--
MUSICAL OR COMEDY
Winner: American Hustle
Nominees: American Hustle; Her; Inside Llewyn Davis; Nebraska; The Wolf of Wall Street
--
ACTOR IN A DRAMA
Winner: Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club as Ron Woodroof)
Nominees: Chiwetel Ejiofor (12 Years a Slave as Solomon Northup); Idris Elba (Mandela: Long Walk to Freedom as Nelson Mandela); Tom Hanks (Captain Phillipsas Captain Richard Phillips); Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club as Ron Woodroof); Robert Redford (All Is Lost as Our Man)
--
ACTRESS IN A DRAMA
Winner: Cate Blanchett (Blue Jasmine as Jasmine Francis)
Nominees: Cate Blanchett (Blue Jasmine as Jasmine Francis); Sandra Bullock (Gravity as Dr. Ryan Stone); Judi Dench (Philomena as Philomena Lee); Emma Thompson (Saving Mr. Banks as P. L. Travers); Kate Winslet (Labor Day as Adele Wheeler)
--
ACTOR IN A MUSICAL OR COMEDY
Winner: Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street as Jordan Belfort)
Nominees: Christian Bale (American Hustle as Irving Rosenfeld); Bruce Dern (Nebraska as Woody Grant); Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street as Jordan Belfort); Oscar Isaac (Inside Llewyn Davis as Llewyn Davis); Joaquin Phoenix (Her as Theodore Twombly)
--
ACTRESS IN A MUSICAL OR COMEDY
Winner: Amy Adams (American Hustle as Sydney Prosser)
Nominees: Amy Adams (American Hustle as Sydney Prosser); Julie Delpy (Before Midnight as Céline Wallace); Greta Gerwig (Frances Ha as Frances Halladay); Julia Louis-Dreyfus (Enough Said as Eva); Meryl Streep (August: Osage County as Violet Weston)
--
SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA, MUSICAL OR COMEDY
Winner: Jared Leto (Dallas Buyers Club as Rayon)
Nominees: Barkhad Abdi (Captain Phillips as Abduwali Muse); Daniel Brühl (Rush as Niki Lauda); Bradley Cooper (American Hustle as Richie DiMaso); Michael Fassbender (12 Years a Slave as Edwin Epps); Jared Leto (Dallas Buyers Club as Rayon)
--
SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA, MUSICAL OR COMEDY
Winner: Jennifer Lawrence (American Hustle as Rosalyn Rosenfeld)
Nominees: Sally Hawkins (Blue Jasmine as Ginger); Jennifer Lawrence (American Hustle as Rosalyn Rosenfeld); Lupita Nyong'o (12 Years a Slave as Patsey); Julia Roberts (August: Osage County as Barbara Weston-Fordham); June Squibb (Nebraska as Kate Grant)
--
DIRECTOR
Winner: Alfonso Cuarón (Gravity)
Nominees: Alfonso Cuarón (Gravity); Paul Greengrass (Captain Phillips); Steve McQueen (12 Years a Slave); Alexander Payne (Nebraska); David O. Russell (American Hustle)
--
SCREENPLAY
Winner: Spike Jonze (Her)
Nominees: Steve Coogan and Jeff Pope (Philomena); Spike Jonze (Her); Bob Nelson (Nebraska); John Ridley (12 Years a Slave); Eric Warren Singer and David O. Russell (American Hustle)
--
ORIGINAL SCORE
Winner: Alex Ebert (All Is Lost)
Nominees: Alex Ebert (All Is Lost); Alex Heffes (Mandela: Long Walk to Freedom); Steven Price (Gravity); John Williams (The Book Thief); Hans Zimmer (12 Years a Slave)
--
ORIGINAL SONG
Winner: Ordinary Love by U2 and Danger Mouse (Mandela: Long Walk to Freedom)
Nominees: Atlas by Coldplay (The Hunger Games: Catching Fire); Let It Go by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez (Frozen); Ordinary Love by U2 and Danger Mouse (Mandela: Long Walk to Freedom); Please Mr. Kennedy by Ed Rush, George Cromarty, T Bone Burnett, Justin Timberlake, Joel Coen and Ethan Coen (Inside Llewyn Davis); Sweeter Than Fiction by Taylor Swift and Jack Antonoff (One Chance)
--
ANIMATED FILM
Winner: Frozen
Nominees: The Croods; Despicable Me 2; Frozen
--
FOREIGN LANGUAGE FILM
Winner: The Great Beauty
Nominees: Blue Is the Warmest Color; The Great Beauty; The Hunt; The Past; The Wind Rises
--
TELEVISION
DRAMA SERIES
Winner: Breaking Bad
Nominees: Breaking Bad; Downton Abbey; The Good Wife; House of Cards; Masters of Sex
---
MUSICAL OR COMEDY SERIES
Winner: Brooklyn Nine-Nine
Nominees: The Big Bang Theory; Brooklyn Nine-Nine; Girls; Modern Family; Parks and Recreation
--
ACTOR, DRAMA SERIES
Winner: Bryan Cranston (Breaking Bad as Walter White)
Nominees: Bryan Cranston (Breaking Bad as Walter White); Michael Sheen (Masters of Sex as Bill Masters); Liev Schreiber (Ray Donovan as Ray Donovan); Kevin Spacey (House of Cards as Frank Underwood); James Spader (The Blacklist as Raymond Reddington)
--
ACTRESS, DRAMA SERIES
Winner: Robin Wright (House of Cards as Claire Underwood)
Nominees: Julianna Margulies (The Good Wife as Alicia Florrick); Tatiana Maslany (Orphan Black as various characters); Taylor Schilling (Orange Is the New Black as Piper Chapman); Kerry Washington (Scandal as Olivia Pope); Robin Wright (House of Cards as Claire Underwood)
--
ACTOR, MUSICAL OR COMEDY SERIES
Winner: Andy Samberg (Brooklyn Nine-Nine as Jake Peralta)
Nominees: Jason Bateman (Arrested Development as Michael Bluth); Don Cheadle (House of Lies as Marty Kaan); Michael J. Fox (The Michael J. Fox Show as Mike Henry); Jim Parsons (The Big Bang Theory as Sheldon Cooper); Andy Samberg (Brooklyn Nine-Nine as Jake Peralta)
--
ACTRESS, MUSICAL OR COMEDY SERIES
Winner: Amy Poehler (Parks and Recreation as Leslie Knope)
Nominees: Zooey Deschanel (New Girl as Jessica Day), Lena Dunham (Girls as Hannah Horvath), Edie Falco (Nurse Jackie as Jackie Peyton); Julia Louis-Dreyfus (Veep as Vice President Selina Meyer); Amy Poehler (Parks and Recreation as Leslie Knope)
--
ACTOR, MINISERIES OR TV FILM
Winner: Michael Douglas (Behind the Candelabra as Liberace)
Nominees: Matt Damon (Behind the Candelabra as Scott Thorson); Michael Douglas (Behind the Candelabra as Liberace); Chiwetel Ejiofor (Dancing on the Edge as Louis Lester); Idris Elba (Luther as John Luther); Al Pacino (Phil Spector as Phil Spector)
--
ACTRESS, MINISERIES OR TV FILM
Winner: Elisabeth Moss (Top of the Lake as Robin Griffin)
Nominees: Helena Bonham Carter (Burton & Taylor as Elizabeth Taylor); Rebecca Ferguson (The White Queen as Elizabeth Woodville); Jessica Lange (American Horror Story: Coven as Fiona Goode); Helen Mirren (Phil Spector as Linda Kenney Baden); Elisabeth Moss (Top of the Lake as Robin Griffin)
--
SUPPORTING ACTOR
Winner: Jon Voight (Ray Donovan as Mickey Donovan)
Nominees: Josh Charles (The Good Wife as Will Gardner); Rob Lowe (Behind the Candelabra as Dr. Jack Startz); Aaron Paul (Breaking Bad as Jesse Pinkman); Corey Stoll (House of Cards as Peter Russo); Jon Voight (Ray Donovan as Mickey Donovan)
--
SUPPORTING ACTRESS
Winner: Jacqueline Bisset (Dancing on the Edge as Lady Livinia Cremone)
Nominees: Jacqueline Bisset (Dancing on the Edge as Lady Livinia Cremone); Janet McTeer (The White Queen as Jacquetta of Luxembourg); Hayden Panettiere (Nashville as Juliette Barnes); Monica Potter (Parenthood as Kristina Braverman); Sofía Vergara (Modern Family as Gloria Delgado-Pritchett)
--
MINISERIES OR TV FILM
Winner: Behind the Candelabra
Nominees: American Horror Story: Coven; Behind the Candelabra; Dancing on the Edge; Top of the Lake; The White Queen

No comments: