Translate

Wednesday, August 20, 2014

2014 Creative Emmys

Emmys 2014: Jimmy Fallon, Uzo Aduba lead Creative Arts winners list 

http://www.latimes.com/entertainment/envelope/tv/la-et-st-creative-arts-emmys-2014-winners-list-20140817-story.html#page=1


MoviesTelevision IndustryAnimation (Movie Genre)Jimmy FallonPrimetime Emmy AwardsCosmos (tv program)Sherlock (tv program)
Creative Arts Emmys: Full list of winners includes Jimmy Fallon, Uzo Aduba, Joe Morton, Allison Janney
"Scandal" guest star Joe Morton and "Saturday Night Live" host Jimmy Fallon led the list of surprise winners Saturday night at the Creative Arts Emmys, while Uzo Aduba beat out Tina Fey and Melissa McCarthy to pick up her first Emmy for "Orange Is the New Black."
Morton bested Beau Bridges of "Masters of Sex" and Robert Morse of "Mad Men," among others, in the category of guest actor in a drama series. In the corresponding comedy category, Fallon beat out a strong list of nominees including Steve Buscemi for "Portlandia" and Louis C.K. for hosting "Saturday Night Live."
Uzo Aduba won guest actress in a comedy series for playing the character known as Crazy Eyes in "Orange Is the New Black."

Allison Janney, who won four Emmys during the run of "The West Wing," took home another trophy for guest actress in a drama. Her win for "Masters of Sex" could be matched with a second this year: She will be up for another statuette for her work on the CBS sitcom "Mom" when the Primetime Emmys are handed out Aug. 25.
Here is the full list of winners in the Creative Arts Emmys awarded Saturday at the Nokia Theatre in Los Angeles:
Guest actress in a drama series: Allison Janney, “Masters of Sex,” Showtime
Guest actor in a drama series: Joe Morton, “Scandal,” ABC
Guest actor in a comedy series: Jimmy Fallon, “Saturday Night Live,” NBC
Guest actress in a comedy series: Uzo Aduba, “Orange Is the New Black,” Netflix
Variety special: “AFI Life Achievement Award: A Tribute to Mel Brooks,” TNT
Unstructured reality program: “Deadliest Catch,” Discovery Channel

Structured reality program: “Shark Tank,” ABC
Host for a reality or reality-competition program: Jane Lynch, “Hollywood Game Night,” NBC
Directing for nonfiction programming: Jehane Noujaim, “The Square,” Netflix
Writing for nonfiction programming: “Cosmos: A SpaceTime Odyssey” (“Standing Up in the Milky Way”), Ann Druyan and Steven Soter, Fox/NatGeo
Directing for a variety series: “Saturday Night Live” (Host: Jimmy Fallon), Don Roy King, NBC
Writing for a variety series: “The Colbert Report,” Opus Moreschi, Stephen Colbert, Tom Purcell, Richard Dahm, Barry Julien, Michael Brumm, Rob Dubbin, Jay Katsir, Frank Lesser, Glenn Eichler, Meredith Scardino, Max Werner, Eric Drysdale, Paul Dinello, Nate Charny, Sam Kim, Aaron Cohen, Gabe Gronli and Matt Lappin, Comedy Central

Casting for a comedy series: “Orange Is the New Black,” Jennifer Euston, Netflix
Casting for a miniseries, movie or special: “Fargo,” Rachel Tenner, Jackie Lind and Stephanie Gorin, FX Networks
Casting for a drama series: “True Detective,” Alexa L. Fogel, Christine Kromer and Meagan Lewis, HBO
Picture editing for reality programming: “Deadliest Catch” (“Careful What You Wish For”), Josh Earl, Rob Butler and Art O'Leary, Discovery Channel
Picture editing for nonfiction programming: “The Square,” Pedro Kos, Christopher de la Torre and Mohamed El Manasterly, Netflix
Picture editing for short-form segments and variety specials: Eric Davies, “The Daily Show With Jon Stewart” (“McConnelling”), Comedy Central

Single-camera picture editing for a miniseries or a movie: Yan Miles, “Sherlock: His Last Vow (Masterpiece)," PBS
Multicamera picture editing for a comedy series: Peter Chakos, “The Big Bang Theory” (“The Cooper Extraction”), CBS
Single-camera picture editing for a drama series: Skip MacDonald, “Breaking Bad” (“Felina”), AMC
Single-camera picture editing for a comedy series: William Turro, “Orange Is the New Black,” Netflix
Art direction for a contemporary or fantasy series (single-camera): “Game of Thrones” (“The Laws of Gods and Men”/”The Mountain and the Viper”), Deborah Riley, Paul Ghirardani and Rob Cameron, HBO

Outstanding art direction for a period series, miniseries or a movie (single-camera): “Boardwalk Empire” (“Erlkönig”/”The Old Ship of Zion”/”Farewell Daddy Blues”), Bill Groom, Adam Scher and Carol Silverman, HBO
Outstanding art direction for a contemporary program (half-hour or less): “House of Lies” (“Wreckage”/”Middlegame”/”Zhang”) Ray Yamagata, Chikako Suzuki and Tim Stepeck, Showtime
Outstanding art direction for variety, nonfiction, reality or reality-competition program: “The Oscars,” Derek McLane, Joe Celli and Gloria Lamb, ABC
Animated program: “Bob's Burgers” (“Mazel Tina") Fox
Short-format animated program: “Disney Mickey Mouse” (“'O Sole Minnie”), Disney Channel
Individual achievement in animation (multiple winners): Nick Jennings, “Adventure Time” (“Wizards Only, Fools”), Cartoon Network; “Disney Gravity Falls” (“Dreamscaperers”), Ian Worrel, Disney Channel; “Disney Mickey Mouse” (“'O Sole Minnie”), Narina Sokolova, Disney Channel; “Disney Mickey Mouse” (“The Adorable Couple”), Valerio Ventura, Disney Channel; “Long Live the Royals,” Sean Szeles, CartoonNetwork.com; “The Powerpuff Girls: Dance Pantsed,” Jasmin Lai, Cartoon Network; “Robot Chicken DC Comics Special II: Villains in Paradise,” Cameron Baity, Adult Swim; “The Simpsons” (“Treehouse of Horror XXIV”), Dmitry Malanitchev, Fox; “The Simpsons” (‘Treehouse of Horror XXIV”), Charles Ragins, Fox;  “Uncle Grandpa” (“Afraid of the Dark”), Nick Edwards, Cartoon Network
Costumes for a miniseries, movie or a special: “American Horror Story: Coven,” Lou Eyrich, Elizabeth Macey and Ken Van Duyne, FX Networks
Costumes for a series: “Game of Thrones” (“The Lion and the Rose”), Michele Clapton, Sheena Wichary, Alexander Fordham and Nina Ayres, HBO
Costumes for a variety program or a special (multiple winners): "Saturday Night Live” (Host: Jimmy Fallon), Tom Broecker and Eric Justian, NBC; “So You Think You Can Dance” (Episode 1008), Marina Toybina and Grainne O'Sullivan, Fox
Hairstyling for a miniseries or a movie: “American Horror Story: Coven,” Monte C. Haught, Michelle Ceglia, Yolanda Mercadel, and Daina Daigle, FX Networks
Hairstyling for a multicamera series or special: “Saturday Night Live” (Host: Anna Kendrick), Bettie O. Rogers, Jodi Mancuso, Inga Thrasher, Jennifer Serio Stauffer, Cara Hannah Sullivan and Joe Whitmeyer, NBC
Hairstyling for a single-camera series: “Downton Abbey” (Episode 8), Magi Vaughan and Adam James Phillips, PBS

Sound editing for a miniseries, movie or a special: “Sherlock: His Last Vow (Masterpiece),” Doug Sinclair, Stuart McCowan, Jon Joyce, Paul McFadden, William Everett and Sue Harding, PBS
Sound editing for nonfiction programming: “Cosmos: A SpaceTime Odyssey” (“Standing Up in the Milky Way”), Christopher Harvengt, Richard S. Steele, Jeff Carson, Jason Tregoe Newman, Bob Costanza, Lisa Varetakis, Bill Bell, Tim Chilton and Jill Sanders, Fox/NatGeo
Sound editing for a series: “Black Sails,” Benjamin Cook, Iain Eyre, Sue Cahill, Jeffrey A. Pitts, Tim Tuchrello, Brett Voss, Michael Baber, Jeffrey Wilhoit and James "Jimmy" Moriana, Starz
Makeup for a miniseries or a movie (non-prosthetic): “The Normal Heart,” Eryn Krueger Mekash, Sherri Berman Laurence, Nicky Pattison, LuAnn Claps, Mike Mekash and Carla White

Makeup for a single-camera series (non-prosthetic): “True Detective” (“The Secret Fate of All Life”), Felicity Bowring, Wendy Bell, Ann Pala, Kim Perrodin and Linda Dowds, HBO
Makeup for a multicamera series or special (non-prosthetic): “Saturday Night Live” (Host: Jimmy Fallon), Louie Zakarian, Amy Tagliamonti, Sarah Egan, Daniela Zivkovic and Melanie Demitri, NBC
Prosthetic makeup for a series, miniseries, movie or a special: “Game of Thrones” (“The Children”), Jane Walker and Barrie Gower, HBO
Sound mixing for a variety series or special: “The 56th Grammy Awards,” Tom Holmes, Eric Johnston, John Harris, Eric Schilling, Mikael Stewart, Ron Reaves, Tom Pesa, Michael Parker, Pablo Munguia, Josh Morton and Bob LaMasney, CBS
Sound mixing for nonfiction programming: American Masters (“Jimi Hendrix: Hear My Train a Comin'”), Eddie Kramer and Steve Crook, PBS

Sound mixing for a comedy or drama series (one hour): “House of Cards” (“Chapter 14”), Lorenzo Millan, Nathan Nance and Scott R. Lewis, Netflix
Sound mixing for a comedy or drama series and animation (half-hour): “Nurse Jackie” (“The Lady With the Lamp”), Jan McLaughlin and Peter Waggoner, Showtime
Sound mixing for a miniseries or a movie: “Treme” (“Sunset on Louisianne”), Bruce Litecky, Andy Kris and Blake Leyh, HBO
Governors Award: Marion Dougherty
Music direction: “The Beatles: The Night That Changed America,” Don Was, CBS
Music composition for a series (original dramatic score): “Cosmos: A SpaceTime Odyssey” (“Standing Up in the Milky Way”), Alan Silvestri, Fox/NatGeo

Main title theme music: “Cosmos: A SpaceTime Odyssey,” Alan Silvestri, Fox/NatGeo
Main title design: “True Detective,” Patrick Clair, Raoul Marks and Jennifer Sofio Hall, HBO
Music composition for a miniseries, movie or a special (original dramatic score): “Sherlock: His Last Vow (Masterpiece),” David Arnold and Michael Price, PBS
Original music and lyrics: 67th Annual Tony Awards (“Bigger!”), Tom Kitt and Lin-Manuel Miranda, CBS
Technical direction, camerawork, video control for a miniseries, movie or a special: “The Sound Of Music Live!” Emmett Loughran, Robert Muller, Rob Balton, Jerry Cancel, Leslie Hankey, Ray Hoover, Charlie Huntley, Andrew Jansen, Jay Kulick, Jeff Latonero, Pat Minietta, Brian Phraner, Claus Stuhl Weissenburg, Mark Whitman, Susan Noll and Yoneet Solange, NBC

Technical direction, camerawork, video control for a series: “Dancing With the Stars” (Episode 1711A), Charles Ciup, Bert Atkinson, Larry Heider, Bettina Levesque, Dave Levisohn, Mike Malone, Adam Margolis, Rob Palmer, Hector Ramirez, Brian Reason, Seth Saint Vincent, Damien Tuffereau, Easter Xua and Chris Gray, ABC
Lighting design/lighting direction for a variety series: “Dancing With the Stars” (Episode 1711A), Simon Miles, Suzanne Sotelo and Matthew Cotter, ABC
Lighting design/lighting direction for a variety special: Sochi 2014 Olympic Winter Games Opening Ceremony, Al Gurdon, Peter Canning, Michael Owen and Ross Williams, NBC
Special and visual effects: “Game of Thrones” (“The Children”), Joe Bauer, Joern Grosshans, Steve Kullback, Adam Chazen, Eric Carney, Sabrina Gerhardt, Matthew Rouleau, Thomas H. Schelesny and Robert Simon, HBO
Special and visual effects in a supporting role: “Black Sails,” Erik Henry, Paul Graff, George Murphy, Annemarie Griggs, Mitch Claspy, Jeremy Hattingh, Doug Hardy, Nick Hsieh and Steve Messing, Starz
Stunt coordination for a drama series, miniseries or movie: “The Blacklist,” Cort L. Hessler III, NBC
Stunt coordination for a comedy series or a variety program: “Brooklyn Nine-Nine,” Norman Howell, Fox
Character voice-over performance: “The Simpsons” (“Four Regrettings and a Funeral”), Harry Shearer, Fox
Children's program: “One Last Hug: Three Days at Grief Camp,” HBO
Narrator: Jeremy Irons, “Game of Lions,” Nat Geo Wild
Cinematography for a miniseries or movie: “Sherlock: His Last Vow (Masterpiece),” Neville Kidd, PBS
Cinematography for reality programming: “Deadliest Catch” (“Careful What You Wish For”), Discovery Channel
Cinematography for nonfiction programming: “The Square,” Jehane Noujaim, Muhammed Hamdy, Ahmed Hassan and Cressida Trew, Netflix
Cinematography for a single-camera series: “True Detective” (“Who Goes There”), Adam Arkapaw, HBO
Cinematography for a multicamera series: “How I Met Your Mother” (“Daisy”), Christian La Fountaine, CBS

Exceptional merit in documentary filmmaking: “Life According to Sam,” Sheila Nevins, Nancy Abraham, Sean Fine and Andrea Nix Fine, HBO
Documentary or nonfiction special: “JFK” (American Experience), Mark Samels, Sharon Grimberg and Susan Bellows, PBS
Documentary or nonfiction series (multiple winners): “American Masters,” PBS; “Years of Living Dangerously,” Showtime
Informational series or special (multiple winners): “Anthony Bourdain: Parts Unknown,” CNN; “Vice,” HBO
Special class program: “67th Annual Tony Awards,” CBS

Short-format live-action entertainment program: “Between Two Ferns With Zach Galifianakis: President Barack Obama,” FunnyOrDie.com
Short-format nonfiction program: “30 for 30 Shorts,” ESPN
Interactive program (mutiple winners): “The Tonight Show Starring,” NBC; Jimmy Fallon Digital Experience, NBC Entertainment Digital
Multiplatform storytelling: “Skywire Live: With Nik Wallenda,” Discovery Channel
Original interactive program: “Just a Reflektor,” justareflektor.com
Social TV experience (multiple winners): “hitRECord on TV,” pivot.tv;“Live From Space,” National Geographic Channel
User experience and visual design (multiple winners): “Game of Thrones Viewers Guide,” HBO; Xfinity TV on the X1 platform, comcast.com
Choreography: “So You Think You Can Dance” (“Routines: Puttin’ on the Ritz,” “Gold Rush,” “Run the World”), Tabitha Dumo and Napoleon Dumo, Fox
Commercial: Apple, “Misunderstood,” Park Pictures, TBWA\Media Arts Lab

http://www.latimes.com/entertainment/envelope/tv/la-et-st-creative-arts-emmys-2014-winners-list-20140817-story.html#page=1

No comments: