The critics have spoken.
Boyhood took best picture, Birdman's Michael Keaton won Best Actor and Julianne Moore took home Best Actress at the Critics Choice Awards for her work as a woman suffering from Alzheimer's in Still Alice.
"All these little imperfections we carry around with us, that's the essence of life itself," said Boyhood director Richard Linklater, who also took home directing honors. "Life doesn't give you perfect, but it does give us all the opportunity to care about one another."
See more Critics' Choice Red Carpet
Birdman came out with seven wins, while Boyhood nabbed four awards and The Grand Budapest Hotel took three.
The Lego Movie, snubbed for an Oscar nomination early in the day, took home best animated film honors, with the filmmakers calling it an emotional day. Chris Pratt and director James Gunn accepted action movie honors for Guardians of the Galaxy, with Gunn pretending to think Pratt played Dwight on NBC's The Office.
Gone Girl writer Gillian Flynn and the writers of Birdman were among the early winners at The Broadcast Film Critics Association's 20th annual Critics' Choice Awards. Boyhood's Ellar Coltrane took the Best Young Actor/Actress honor, remarking that a year ago he didn't think anyone would care about the movie, adding that he'd had to get used to saying "thank you" for the accolades. The cast of Birdman won acting ensemble honors.
Kevin Costner, Ron Howard and Jessica Chastain received special honors at the awards ceremony, which was held at the Hollywood Palladium and broadcast live by A&E. Michael Strahan, co-host of Live with Kelly and Michael, hosted the ceremony.
The complete list of winners and nominees follows below. 
BEST PICTURE
Boyhood: Read the review  |  Watch the trailer  |  Latest news (WINNER)
Birdman
: Read the review  |  Watch the trailer  |  Latest news
Gone Girl: Read the review  |  Watch the trailer  |  Latest news
The Grand Budapest Hotel
: Read the review  |  Watch the trailer  |  Latest news
The Imitation Game: Read the review  |  Watch the trailer  |  Latest news
NightcrawlerRead the review  |  Watch the trailer  |  Latest news
Selma: Read the review  |  Watch the trailer  |  Latest news
The Theory of Everything: Read the review  |  Watch the trailer  |  Latest news
UnbrokenRead the review  |  Watch the trailer  |  Latest news
WhiplashRead the review  |  Watch the trailer  |  Latest news
BEST ACTOR
Michael Keaton – Birdman (Winner)
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel
Jake Gyllenhaal – Nightcrawler
David Oyelowo – Selma
Eddie Redmayne – The Theory of Everything
BEST ACTRESS
Julianne Moore – Still Alice (Winner)
Jennifer Aniston – Cake
Marion Cotillard – Two Days, One Night
Felicity Jones – The Theory of Everything
Rosamund Pike – Gone Girl
Reese Witherspoon – Wild
BEST DIRECTOR
Richard Linklater – Boyhood (Winner)
Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel
Ava DuVernay – Selma
David Fincher – Gone Girl
Alejandro G. Inarritu – Birdman
Angelina Jolie – Unbroken
BEST COMEDY
The Grand Budapest Hotel (Winner)
Birdman
St. Vincent
Top Five
22 Jump Street
BEST ACTRESS IN A COMEDY
Jenny Slate – Obvious Child (Winner)
Rose Byrne – Neighbors
Rosario Dawson – Top Five
Melissa McCarthy – St. Vincent
Kristen Wiig – The Skeleton Twins
BEST ACTOR IN A COMEDY
Michael Keaton – Birdman (Winner)
Jon Favreau – Chef
Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel
Bill Murray – St. Vincent
Chris Rock – Top Five
Channing Tatum – 22 Jump Street
BEST SONG
Glory – Common/John Legend – Selma (Winner)
Big Eyes – Lana Del Rey – Big Eyes
Everything Is Awesome – Jo Li and the Lonely Island – The Lego Movie
Lost Stars – Keira Knightley – Begin Again
Yellow Flicker Beat – Lorde – The Hunger Games: Mockingjay Part 1
BEST SUPPORTING ACTRESS
Patricia Arquette – Boyhood (Winner)
Jessica Chastain – A Most Violent Year
Keira Knightley – The Imitation Game
Emma Stone – Birdman
Meryl Streep – Into the Woods
Tilda Swinton – Snowpiercer
BEST SUPPORTING ACTOR
J.K. Simmons – Whiplash (Winner)
Josh Brolin – Inherent Vice
Robert Duvall – The Judge
Ethan Hawke – Boyhood
Edward Norton – Birdman
Mark Ruffalo – Foxcatcher
BEST ANIMATED FEATURE
The Lego Movie (Winner)
Big Hero 6
The Book of Life
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
 
BEST ACTION MOVIE
Guardians of the Galaxy (Winner)
American Sniper
Captain America: The Winter Soldier
Edge of Tomorrow
Fury

BEST ACTRESS IN AN ACTION MOVIE
Emily Blunt – Edge of Tomorrow (Winner)
Scarlett Johansson – Lucy
Jennifer Lawrence – The Hunger Games: Mockingjay Part 1
Zoe Saldana – Guardians of the Galaxy
Shailene Woodley – Divergent

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Ellar Coltrane – Boyhood (Winner)
Ansel Elgort – The Fault in Our Stars
Mackenzie Foy – Interstellar
Jaeden Lieberher – St. Vincent
Tony Revolori – The Grand Budapest Hotel
Quvenzhane Wallis – Annie
Noah Wiseman – The Babadook

BEST ACTING ENSEMBLE
Birdman (Winner)
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Into the Woods
Selma

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Gone Girl – Gillian Flynn (Winner)
The Imitation Game – Graham Moore
Inherent Vice – Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything – Anthony McCarten
Unbroken – Joel Coen & Ethan Coen, Richard LaGravenese, William Nicholson
Wild – Nick Hornby

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Birdman – Alejandro G. Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., Armando Bo (Winner)
Boyhood – Richard Linklater
The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson, Hugo Guinness
Nightcrawler – Dan Gilroy
Whiplash – Damien Chazelle

BEST SCI-FI/HORROR MOVIE
Interstellar (Winner)
The Babadook
Dawn of the Planet of the Apes
Snowpiercer
Under the Skin

BEST ACTOR IN AN ACTION MOVIE
Bradley Cooper – American Sniper (Winner)
Tom Cruise – Edge of Tomorrow
Chris Evans – Captain America: The Winter Soldier
Brad Pitt – Fury
Chris Pratt – Guardians of the Galaxy

BEST CINEMATOGRAPY
Birdman – Emmanuel Lubezki (Winner)
The Grand Budapest Hotel – Robert Yeoman
Interstellar – Hoyte Van Hoytema
Mr. Turner – Dick Pope
Unbroken – Roger Deakins

BEST ART DIRECTION
The Grand Budapest Hotel – Adam Stockhausen/Production Designer, Anna Pinnock/Set Decorator (Winner)
Birdman – Kevin Thompson/Production Designer, George DeTitta Jr./Set Decorator
Inherent Vice – David Crank/Production Designer, Amy Wells/Set Decorator
Interstellar – Nathan Crowley/Production Designer, Gary Fettis/Set Decorator
Into the Woods – Dennis Gassner/Production Designer, Anna Pinnock/Set Decorator
Snowpiercer – Ondrej Nekvasil/Production Designer, Beatrice Brentnerova/Set Decorator

BEST EDITING
Birdman – Douglas Crise, Stephen Mirrione (Winner)
Boyhood – Sandra Adair
Gone Girl – Kirk Baxter
Interstellar – Lee Smith
Whiplash – Tom Cross

BEST COSTUME DESIGN
The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero (Winner)
Inherent Vice – Mark Bridges
Into the Woods – Colleen Atwood
Maleficent – Anna B. Sheppard
Mr. Turner – Jacqueline Durran

BEST HAIR & MAKEUP
Guardians of the Galaxy (Winner)
Foxcatcher
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Into the Woods
Maleficent

BEST VISUAL EFFECTS
Dawn of the Planet of the Apes (Winner)
Edge of Tomorrow
Guardians of the Galaxy
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Interstellar

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Force Majeure (Winner)
Ida
Leviathan
Two Days, One Night
Wild Tales

BEST DOCUMENTARY FEATURE
Life Itself (Winner)
Citizenfour
Glen Campbell: I’ll Be Me
Jodorowsky’s Dune
Last Days in Vietnam
The Overnighters

BEST SCORE
Antonio Sanchez – Birdman (Winner)
Alexandre Desplat – The Imitation Game
Johann Johannsson – The Theory of Everything
Trent Reznor and Atticus Ross – Gone Girl
Hans Zimmer – Interstellar